Back Cover
تجربه‌ای کوتاه

باران فیض

«باران فیض»، پندهای عالمانه و عارفانه‌ای است که از بیانات سه تن از علمای وارسته اقتباس شده تا به ما درس اخلاق و عرفان بیاموزد.

در این کتاب سخنانی از سه عارف وارسته گردآمده‌است؛ آیت الله سید حسن الهی طباطبایی، آیت الله سید عبدالحسین دستغیب و آقا شیخ محمد تقی آملی (رحمهم الله)

 

۲,۵۰۰ تومان

در انبار موجود نمی باشد

دسته:
هدف نهاییِ خلقت انسان، تکامل یافتن است و به صراحت در آیات و روایات تبیین شده که نهایتِ حرکتِ بشر به سوی خداست. نهایتی که برای حرکت انسان مقدر شده، قرب به خداوند است.

باران فیض

از سوی دیگر، خداوندِ حکیم، فطرتِ انسان را خداجو آفریده است ولی در مسیر زندگی ممکن است انسان با ابهامات و مشکلاتی روبرو شود که برای بازگشت به مسیر درست و یافتن حقیقت به فیوضاتی از سوی پروردگار نیازمند باشد.
کتاب «باران فیض» عباراتی از این دست را در خود جای داده است؛ عباراتی که از کلام علمای وارسته و اولیای الهی اقتباس شده و راهی به سوی سعادت و تکامل را برای ما ترسیم می‌کند.

موضوع

فرمایشاتی که در این کتاب گردآمده، از آیات عظام، حاج سید حسین الهی طباطبایی، سید عبدالحسین دستغیب و شیخ محمد تقی آملی است. علمایی وارسته که مسیرهای پر پیچ و خم اخلاق و عرفان را پیموده‌اند و حالا از راهِ رفته برایمان می‌گویند.
بدان امید که کلامِ ایشان بر قلوبِ گرفتارِ ما اثر بخشد و مسیر سعادت و تکامل را برایمان روشن و مبین گرداند.

ویژگی‌ها

از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • * تلاش شده اصل اختصار در تبیین مباحث رعایت شود.
  • * تمام سخنان درج شده در کتاب به منابع معتبر ارجاع داده شده است.
  • * تلاش شده عباراتی از کلام علما گلچین شود که قابل فهم برای عموم مردم باشد.
  • * برخی از نکات اخلاقی و عرفانی در قالب پرسش و پاسخ ارائه شده است.
در این کتاب مجموعا ۲۰۵ نکته اشاره شده که در قالب سه فصل دسته بندی شده است.
◊ فصل اول

بیانِ توصیه‌هایی از آیت الله حاج سید حسن الهی طباطبایی را در بر دارد که شامل ۱۴ سخن از ایشان است. در این فصل مباحثی پیرامون وظیفه بندگی، رفتار مسلمانان، معنای عرفان و امام غائب مطرح شده است.

◊ فصل دوم

بیان اندرزهایی است که از سخنان آیت الله سید عبدالحسین دستغیب اقتباس شده است. در این بخش ۱۲۲ سخن ارائه شده است که ابتدا موضوعاتی موضوعاتی چون حقیقت تقوا، لذائذ معنوی، ضعف ایمان و حیات جاودانه را در بر گرفته است.

◊ فصل سوم

پندهایی است که از سخنان آیت الله آقا شیخ محمد تقی آملی گلچین شده است. در این بخش ۶۹ نکته کوتاه و کاربری ارائه شده که موضوعاتی چون حقیقت نفس، شکر دائمی، روح نماز و مقام ایثار را در بر گرفته است.

در ابتدای هر فصل برای آشنایی با صاحبان سخن، مختصری از زندگینامه ایشان ارائه شده است. در پایان هر فصل نیز سخنان ارائه شده به منابع اصلی ارجاع شده تا استناد محتوایی کتاب رعایت شده باشد.

این کتاب زیر نظر حجت الاسلام و المسلمین حبیب کاظمی و با تلاش جناب آقای علیرضا نخعی گزینش و دسته بندی شده و توسط انتشارات نور معارف به علاقه‌مندان عرضه شده است.

برای چاپ کتاب، قطع رقعی و جلد شومیز انتخاب شده و در ۱۴۰ صفحه منتشر شده است.

باران فیض با توجه به استقبال علاقه‌مندان، تاکنون سه مرتبه تجدید چاپ شده است.

خانواده

سید محمدحسن الهی طباطبایی، فرزند حاج میرزا محمد آقای قاضی طباطبایی، برادر علامه طباطبایی، و از شاگردان آیت‌الله حاج سید علی قاضی طباطبایی بودند. وی عالمی ربانی و عارف متشرع و در ردیف دانشورانی است که چراغ هدایت و فضیلت را برافراشت.

کودکی

سید محمدحسن در سنین کودکی همزمان با آموزش در مکتب خانه و فراگیری مقدمات ادبیات فارسی و عرب زیر نظر استاد معروف وقت آقا میرزا علی‌نقی خطاط با هنر خوشنویسی آشنایی یافت و در این‌ اندیشه به مهارت رسید و پس از پایان درس‌های شیخ محمدعلی سرابی به مدرسه طالبیه تبریز آمد و سطوح عالی فقه، اصول، فلسفه و کلام را زیر نظر اساتید خبره و دانشوران زبده به کمال رسانید.

دوران تحصیل و اساتید

سید محمدحسن به همراه برادرش (علامه طباطبایی) به سال ۱۳۰۴ه. ق جهت تکمیل تحصیلات علوم دینی، تبریز را به قصد عتبات عالیات ترک نمود و عازم نجف اشرف گشت و در منزلی واقع در محله عماره که در نزدیکی بارگاه مطهر حضرت علی (علیه‌السّلام) قرار داشت، اقامت گزید که به دلیل دوری از وطن و خشونت آب و هوا و محیط ناآشنا چند مدتی را با سختی و مشقت سپری ساخت.

 امّا بر خلاف این ناملایمات و با تحمل شدائد به محضر اساتید وقت حاضر گردید و به مدت یازده سال از حوزه درسی عارف معروف آیت‌الله حاج سید علی قاضی طباطبایی و سید حسین بادکوبه‌ای (۱۳۵۸ – ۱۲۹۳ه. ق) در عرفان، فلسفه، ریاضی و طب بهره مند شد و به طور همزمان فقه و اصول را از محضر آیت الّه شیخ محمد حسین غروی کمپانی (۱۳۶۱ – ۱۲۹۶ه. ق) و آیت‌الله شیخ محمد حسین نائینی (۱۳۵۵ – ۱۲۷۶ه. ق) و آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی (۱۳۶۵ – ۱۲۸۴ه. ق) فرا گرفت.

 

در محضر آیت‎الله قاضی

مرحوم آیت‌الله قاضی که در پرورش معنوی و تربیت روحانی ایشان نقش به سزایی داشت، بر اثر عبادت‌های خالصانه در مسجد سهله کوفه از لطف الهی و انوار قدسی فیض ملکوتی برخوردار گشت و بدین جهت در مسیر زندگیش تحولی شگرف پدید آمد. وی بنا به نقل علامه طباطبایی و ارتباط مرحوم الهی با روح آن عارف از طریق یکی از شاگردانش، قدرت طی‌الارض داشت و ظاهراً پس از افشای این تحولات غیبی، جمعی نزد آیت‌الله قاضی آمده و از او خواستند تا برایشان درس اخلاق گذارده و جرعه‌هایی از معنویت را به کامشان بریزد.

رتبه‌ی عرفانی 

سید محمدحسن الهی به موازات پیگیری تحصیلات در نجف از طریق تزکیه نفس در عرفان عملی به رتبه‌ای رسید که چشم برزخی‌اش باز شد و انسان‌ها را مطابق ملکات و گرایش‌های باطنی آنان مشاهده می‌کرد.

در سال ۱۳۱۴ه. ش آیت‌الله طباطبایی و برادرش به دلیل اختلال در وضع معاش و نرسیدن مقرری از ایران، به موطن خویش (تبریز) بازگشت و در حوزه علمیه شهر به تدریس فلسفه از شفا و اسفار و برخی دیگر از کتب اهل حکمت اشتغال ورزید.

وفات

در نیمه دوم سال ۱۳۴۶ه. ش مطابق ۱۳۸۷ه. ق در بستر بیماری قرار گرفت و سرانجام در روز دوشنبه سیزدهم ربیع المولود سال ۱۳۸۸ه ق در سن شصت و سه سالگی از دنیا رفت. بدن مطهرش در جوار بارگاه حضرت معصومه سلام الله علیها در مقبره معروف به ابو حسین مدفون است.

قم، مجتمع ناشران، طبقه منفی یک، واحد بی هفده
۰۲۵-۳۷۸۴۱۱۳۳ | ۰۹۱۰۱۱۰۴۵۳۸
info@noormaaref.com

از آخرین اخبار و تخفیف‌ها باخبر شوید
[mc4wp_form id="95"]

کتاب‌های ما را راحت بخوانید

 

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

درباره نشر نور معارف     *     نمایندگی‌های فروش     *     نرم‌افزار تلفن همراه     *     فرصت‌های همکاری

استفاده از محتوای سایت نشر نور معارف فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق این سایت، متعلق به نشر نور معارف می‌باشد.

ساخت افرند

قطع

رقعی

نوع جلد

شومیز

تعداد صفحات

۱۴۰

تاریخ چاپ

۱۳۹۱

نوبت چاپ

سوم

شمارگان

۳۰۰۰

شابک

۹۷۸۹۶۴۰۴۳۳۲۹۴

زبان

فارسی

نویسنده‌

حبیب کاظمی

ناشر

حسینه الزهرا

نقدها و نظرات

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.

نفر اولی باشید که نقد می‌کنید: “باران فیض”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *